Gitara akustyczna to bardzo praktyczny i oryginalny instrument. Zastosowanie dla niego znajdują zarówno profesjonalni muzycy oraz amatorzy, którzy lubią grać wśród znajomych oraz w domowych warunkach. Po gitary akustyczne coraz częściej sięgają również rodzice dzieci, na co dzień uczących się w szkołach muzycznych. Atutem takiej gitary jest unikalny dźwięk, który wydobywa się z jej wnętrza. W przypadku każdego instrumentu muzycznego, narażony on jest na usterki związane z jego eksploatacją. Warto sprawdzić, z jakimi usterkami powinni liczyć się właściciele gitar akustycznych.

Dużo usterek w gitarach akustycznych związanych jest z prętem napinającym. Może on być luźny lub też rezonujący, co automatycznie wpływa na komfort użytkowania instrumentu oraz na jakość dźwięku, który z niego się wydobywa. Kolejne usterki mogą być związane ze złym strojeniem gitary oraz jej eksploatacją. W tym wypadku klienci mogą skarżyć się między innymi na luźne stroiki, gdzie luz będzie odczuwany różnie w zależności od danej konstrukcji gitary. Naprawa gitary akustycznej może być jednak również bardziej wymagająca, dlatego warto poznać również inne usterki.

Z jakimi jeszcze usterkami możemy się liczyć?

Inne problemy z gitarami akustycznymi mogą dotyczyć siodełka główki. Może ono być nieodpowiednio zamontowane, zużyte, lub też niedokładnie nacięte. Wpływa to od razu na jakość brzmienia instrumentów i skutkuje między innymi stłumionym i nieczystym brzmieniem pustych strun. W takim wypadku możemy liczyć się z koniecznością wymiany siodełka lub jego znaczną modyfikacją, aby móc odzyskać utracony dźwięk. Problem ten najczęściej dotyczy tańszych instrumentów, więc to również powinniśmy wziąć pod uwagę.

Poza tymi usterkami gitary mogą ulegać również uszkodzeniom mechanicznym. Najczęściej występują one w przypadku upadku gitary na twarde podłoże, gdzie gitara może nawet ulec złamaniu. Taki instrument również da się naprawić, jednak wymaga to dużo większego zaangażowania ze strony profesjonalnej pracowni lutniczej. Jeżeli interesuje Was naprawa gitar akustycznych, warto odwiedzić stronę internetową https://www.luthier.com.pl/.