Florencja to jedno z najbardziej znanych włoskich miast, które każdego roku jest licznie odwiedzane przez milionów turystów chcących poznać je, zachwycić się nim. Liczne zabytki Florencji mogą przenieść na kilka minut do przeszłości i pokazać piękno, jakie swój rozkwit miało wieki temu.

Zabytkowa Florencja

Florencja to miasto nie tylko będące stolicą Toskanii, która kojarzona jest z pysznym winem, ale również miasto, które odkryć może piękno dawnych budowli, przy których warto się zatrzymać. Jest ich dość sporo, dlatego warto wcześniej zorientować się, które z nich najbardziej chce się zobaczyć. Mogą to być między innymi:

1. San Lorenzo to obszar słynący z zabytków związanych z rodem Medyceuszy i głównego targu Mercato Centrale. Na jego terenie znajduje się między innymi bazylika San Lorenzo – obecnie zobaczyć można budowlę z drugiej połowy XV wieku, jednak pierwsza świątynia w tym miejscu została zbudowana pod koniec IV wieku i prawdopodobniej była pierwszą budowlą tego typu we Florencji.
2. Do bazyliki przylega Biblioteka Laurenziana (Biblioteca Medicea Laurenziana), która zaprojektowana została przez samego Michała Anioła. Zachwyca świetnie zachowaną czytelnią oraz zlokalizowanym wewnątrz dziedzińcem.
3. San Marco to obszar Florencji niedaleko historycznego centrum, na którym znajduje się między innymi Plac świętego Marka, który przyciąga swoją malowniczością, oraz galeria sztuki Galleria dell’Accademia, do której zmierzają liczni turyści chcący zobaczyć oryginalną figurą Dawida autorstwa Michała Anioła.
4. Bazylika Santa Croce zlokalizowana na obszarze o tej samej nazwie to kościół fraciszkański, który przez 500 lat był miejscem pochówku i uwiecznienia słynnych mieszkańców, pochowano tu między innymi Michała Anioła, Galileusza czy Macchavelliego, znajduje się tu również symboliczny grobowiec Dantego.
5. Pallazzo Martelli (Casa Martelli) to dawny pałac rodziny Martelli, w którym do dzisiaj zachowały się pochodzące z XVII i XVII wieku freski, meble, obrazy, schody.