Dla kreatywnych amatorów lub profesjonalnych fotografów lustrzanka jednoobiektywowa (SLR) to najlepszy wybór aparatu do większości obiektów. Jest to konstrukcja aparatu, która ma możliwość robienia zdjęć w niemal każdej sytuacji.

Lustrzanka jaką wybrać? Dzisiejsze lustrzanki są pełne cech i funkcji, które mogą wydawać się bardzo mylące. Jednak zawsze należy spojrzeć poza dzwonki i gwizdki oferowane przez wiele modeli aparatów i skoncentrować się na tym, czego potrzebują w aparacie.

Głównym aspektem lustrzanek jednoobiektywowych jest możliwość oglądania sceny przez fotografa przez ten sam obiektyw, z którego został przechwycony obraz. Również lustrzanka jest znana jako aparat systemowy, w którym do jednego korpusu aparatu można dodać wiele przystawek i akcesoriów, takich jak wymienne obiektywy i systemy lamp błyskowych.

W idealnym przypadku fotograf powinien określić, jakich funkcji potrzebuje w aparacie. Oto niektóre z ogólnych funkcji, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze lustrzanki. Jakie funkcje są dostępne?

Tryby ekspozycji

W lustrzankach jednoobiektywowych można znaleźć wiele różnych trybów ekspozycji. Często dzieli się je na dwie kategorie. Dostępne są standardowe tryby ekspozycji i tryby ekspozycji obiektu.

Standardowe tryby, czasami określane jako „tryby kreatywne”, obejmują tryb ręczny, priorytet przysłony, priorytet migawki i program. Naświetlanie ręczne jest prawdopodobnie najważniejszą z nich, ponieważ daje fotografowi pełną kontrolę nad systemem naświetlania. Pozostałe pomagają przyspieszyć proces robienia zdjęć, ale nadal dają pewną kontrolę fotografowi.

Tryby tematu są często wskazywane tak, jak na obrazku po prawej stronie. Prawie wszystkie modele lustrzanek jednoobiektywowych mają teraz standardowy zakres trybów tematycznych. Obejmują one zwykle; Portret, krajobraz, sport itp. Jednak są one zwykle zawarte w aparacie, aby odpowiadać tym, którzy niewiele lub nic nie wiedzą o fotografii i sposobie działania aparatu. Te w pełni zautomatyzowane systemy zapewnią dobre wyniki w sprzyjających warunkach oświetleniowych. Rzadko jednak osiągną rezultaty osiągane przez doświadczonego fotografa, który wie, jak korzystać ze standardowych trybów. .

Systemy ogniskowania

Istnieją dwa rodzaje funkcji ogniskowania; Ręczne i automatyczne ustawianie ostrości. Oba te można znaleźć w lustrzance.

Ręczne ustawianie ostrości — wtedy fotograf musi obracać tubusem ogniskowania na obiektywie, aż obiekt stanie się ostry w wizjerze. Ręczne ustawianie ostrości obiektywu jest wolniejsze niż w przypadku systemów automatycznego ustawiania ostrości. Mimo to aparat powinien być zawsze wyposażony w ręczną regulację ostrości. Zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest dokładne wyregulowanie obiektywu lub w sytuacji, gdy niektóre systemy autofokusa mają trudności z pracą w słabym oświetleniu.

Autofokus – jest prawie niemożliwe do pobicia szybkości i dokładności większości systemów autofokusa. Skieruj obszar ustawiania ostrości na obiekt, a obiektyw po prostu ustawi ostrość. Niektóre systemy opierają się tylko na jednym punkcie ostrości, podczas gdy większość stosowanych w lustrzankach może pobierać średni odczyt ostrości z wielu punktów w wizjerze.